Forum Kultury Studenckiej powraca! Zapraszamy na spektakl Teatru „Wyjście Ewakuacyjne” „…OD …DO…”
Forum Kultury Studenckiej powraca!
Zapraszamy na spektakl
Teatru „Wyjście Ewakuacyjne”
„…OD …DO…”
Jedna z największych polskich inicjatyw promujących kulturę studencką powraca, a AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ „Klub Politechnik” jest jego częścią! Tej jesieni w ramach projektu ŻAKART – edukacyjnego wymiaru kultury studenckiej, odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń w 14 polskich miastach, które połączy jedno – studencka energia! A już 15 listopada 2022 roku zawita do nas Teatr Studencki „Wyjście Ewakuacyjne” z Centrum Nauki i Kultury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kultura studencka jest ważnym elementem działalności Uczelni. Jest mi niezmiernie miło, że Politechnika Częstochowska może być częścią tak istotnego projektu jak Forum Kultury Studenckiej. Cieszę się, że nasza Uczelnia należy do tak elitarnego grona na studencko-kulturalnej mapie Polski – stwierdził prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, Rektor Politechniki Częstochowskiej.
W Częstochowie zapraszamy na spektakl „…OD…DO…” w reżyserii Lucyny Jakubczyk. Zainspirowany jest on poezją Ireneusza Kaczmarczyka. Obejrzymy opowieść o zbłąkanych, osamotnionych, zagubionych przechodniach szukających odpowiedzi na pytania kim naprawdę jesteśmy, dokąd codziennie zmierzamy, o czym marzymy, czego chcemy, co jest dla nas ważne? Gdzie krzyżują się szlaki i jakie są poplątane ścieżki każdego z nas?
Teatr Studencki „Wyjście Ewakuacyjne” istnieje od 2000 roku przy piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Efektem pracy grupy są spektakle teatralne prezentowane nie tylko społeczności akademickiej, ale również środowisku młodzieży Piotrkowa i okolicznych miast. Twórczość prezentowano także na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Teatr Studencki „Wyjście Ewakuacyjne” wystąpił na takich wydarzeniach jak: Forum Teatrów Niezależnych w Świdnicy, Łódzki Przegląd Teatralny „Łópta”, Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Orbis Therrarum” w Olsztynie, Przegląd Teatrów Studenckich „Atena” w Pułtusku, Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich „Epizod” w Krakowie oraz Suwalskie Spotkania z Monodramem, Festiwal Teatrów Małych w Lublinie, OSATJA w Zgorzelcu, Festiwal Teatrów Studenckich „Start”, PiotrkOFFestiwal, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje. Zarówno teatr, jak i jego członkowie są laureatami licznych konkursów teatralnych, kabaretowych, recytatorskich i poezji śpiewanej. Dodatkowo Teatr Studencki „Wyjście Ewakuacyjne” brał udział w międzynarodowych imprezach teatralnych: TEATRALIACH w Waterford i Dublinie w Irlandii, Dniach Polskich w Wielkiej Brytanii (prezentacja twórczości w: Braintree, Colchester, Bishop Stortford, Harlow, Cambridge, Witham, Chelmsford), międzynarodowym spotkaniu Sprawy Teatru w Galerii Montparnasse w Paryżu oraz w Dniach Teatru organizowanych z Polish Centre i Polską Szkołą w Lancaster.
Na spektakl „…OD…DO…” zapraszamy 15 listopada 2022 roku o godzinie 19.
Wstęp na wydarzenie jest darmowy !!!
Kultura studencka daje możliwość tworzenia sztuki dla innych, ale to także okazja do rozwoju społecznego i osobistego. Stanowi ona niezwykle ważną przestrzeń w codzienności Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej to naprawdę świetna inicjatywa i to naprawdę duża radość, że będziemy mogli gościć w Częstochowie Teatr Studencki „Wyjście Ewakuacyjne” - mówi Zbigniew Miszczyk, kierownik Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej „Klub Politechnik”.
Czym dokładnie jest projekt ŻAKART?
Tegoroczny projekt ŻAKART jest kontynuacją zapoczątkowanych w 2019 roku działań w ramach szerszej inicjatywy jaką jest Forum Kultury Studenckiej. Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie wraz z Narodowym Centrum Kultury w 2019 roku przeprowadziło badania dotyczące diagnozy kultury studenckiej w Polsce.
Wyniki tej analizy pokazały, że kultura studencka ma ogromny potencjał, a jednocześnie jest polem niedostatecznie rozpoznanym. Okazało się, że studenci uczestniczą w życiu kulturalnym nie tylko jako odbiorcy, ale niezwykle często są jego aktywnymi uczestnikami. Wnioski te stały się podstawą do nawiązania i rozwoju współpracy między ośrodkami kultury akademickiej w Polsce.
Po największym Polskim festiwalu kultury studenckiej jaki miał miejsce jesienią 2021 w Chatce Żaka, nadeszła pora, by ruszyć z projektem w pozostałe części kraju. W tym roku kilkanaście jednostek z całej Polski wyśle swoje zespoły do innych jednostek. Dzięki temu każdy ośrodek będzie miał szansę zaprezentować się w innym mieście, przed inną publicznością. Odbędą się występy artystyczne, warsztaty, prelekcje i spotkania. Transfery będą trwały od października do końca listopada. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest Izabela Pastuszko – dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
- Kultura studencka to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą się rozwijać i budować swoją tożsamość. Lata współpracy ze studentami pokazały mi jak ogromną wartością jest dla nich sam proces kreacji, możliwość wyrażania siebie poprzez najróżniejsze dziedziny sztuki. Wystarczy stworzyć dla nich odpowiednią przestrzeń, wspomóc mentorsko, by oglądać projekty artystyczne niejednokrotnie na najwyższym poziomie. Już nie mogę się doczekać, czym tej jesieni zaskoczą nas młodzi artyści – mówi Izabela Pastuszko, dyrektorka ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie, pomysłodawczyni projektu.
Finał ŻAKART’u odbędzie się w dniach 25-26 listopada w lubelskiej Chatce Żaka. Po więcej informacji na temat projektu zapraszamy na oficjalnego Facebooka Forum Kultury Studenckiej: https://www.facebook.com/forumkulturystudenckiej
Do zobaczenia na wydarzeniach!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.