Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii
Szanowni Państwo,
w związku z faktem, iż 17 grudnia br. upływa termin implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii podjęto w Uczelni prace nad Regulaminem zgłoszeń wewnętrznych w Politechnice Częstochowskiej. Jednakże z uwagi na brak regulacji na szczeblu krajowym (projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa nadal pozostaje w fazie projektu) informuję, iż przedmiotowy Regulamin wejdzie w życie niezwłocznie po ogłoszeniu tekstu jednolitego ustawy.
Nadmieniam, że przedmiotowa dyrektywa nakłada na pracodawców obowiązek wdrożenia anonimowych kanałów sygnalizowania nieprawidłowości, a także przyjęcia mechanizmów zapewniających ochronę przed działaniami odwetowymi osobom dokonującym zgłoszenia.
Decyzją Rektora koordynowanie prac w powyższym zakresie zostało powierzone Pełnomocnikowi Rektora ds. przeciwdziałania korupcji dr hab. inż. Wojciechowi Więckowskiemu, prof. PCz. Do chwili wejścia w życie Regulaminu zgłoszeń wewnętrznych w Politechnice Częstochowskiej właściwym dokumentem regulującym kwestie związane ze zgłaszaniem naruszeń pozostaje Polityka antykorupcyjna w Politechnice Częstochowskiej (z dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej Uczelni: https://pcz.pl/pracownik/przeciwdzialanie-korupcji ).
REKTOR
Prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol