Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Dziś Politechnika Częstochowska oficjalnie otworzyła Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami (parter DS. Bliźniak, ul. Akademicka 5, wejście od tyłu budynku). O jego działalności informowaliśmy też opinię publiczną. W zorganizowanym briefingu prasowym uczestniczyła prof. dr hab. inż. Izabela Major Prorektor ds. nauczania, Michał Modławski Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz nasi studenci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności.
W tym roku akademickim liczba osób, które złożyły wnioski o stypendium dla osób niepełnosprawnych to 82 studentów oraz 4 doktorantów. Mamy też ok. 40 pracowników z niepełnosprawnościami.
To z myślą o nich w ostatnich latach Uczelnia podjęła wiele działań, by wspomóc osoby z niepełnosprawnościami m.in. zakup krzeseł ewakuacyjnych, pętli indukcyjnych oraz ostatnio utworzyła nową stronę internetową Politechniki Częstochowskiej oraz nowe strony wydziałów i jednostek międzywydziałowych, by spełniały wymagania w zakresie dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Wiele działań jest realizowanych w ramach projektu „Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną” (numer projektu POWR 03.05.00-00-A037/20) finansowanego ze środków unijnych. Wśród najbliższych zadań jest m.in. budowa windy w budynku głównym Uczelni przy ul. Dąbrowskiego. Winda zapewni dostępność również do segmentu budynku, w którym mieści się też Wydział Infrastruktury i Środowiska.