Projekt „Czesko-polska wymiana doświadczeń"
Wspólne przygotowanie projektu rozpoczęło się już w 2019 r., kiedy to pierwsze dyskusje na temat zakresu i tematyki projektu, odzwierciedlającej aktualne problemy, odbyły się podczas spotkania na XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowo - Produkcyjno-Technicznej w Przemyśle w Zakopanem. Następnie w lutym 2020 roku miała miejsce intensywna współpraca, której efektem był wspólnie przygotowany artykuł do branżowego czasopisma technicznego. Następnie podstawowe tezy projektu były uzupełniane jedynie drogą mailową.
Projekt Katedry Metalurgie a Slévárenství, Fakulty Materiálově-Technologické, Vysoké Školy Báňské – Technické Univerzity Ostrava oraz Katedry Zarządzania Produkcją, Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej pn. „Czesko-polska wymiana doświadczeń w zakresie adaptacji nauczania na potrzeby szkolnictwa wyższego on-line na pograniczu CZ-PL“, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0002594 odnosi się do aktualnej sytuacji w szkolnictwie wyższym - kształcenie na odległość, gdyż brak było informacji o szkolnictwie wyższym technicznym online po obu stronach granicy. Elementami projektu była wymiana doświadczeń w formie wspólnych warsztatów i seminariów dla nauczycieli i doktorantów z udziałem ekspertów e-learningowych oraz przedastawienie różnorodnych technologii cyfrowych, aby zapoznać uczestników z nowymi trendami w e-learningu.
Celem projektu jest transfer wiedzy i doświadczeń w nauczaniu na odległość przedmiotów technicznych pomiędzy uczelniami CZ-PL w formie wspólnych warsztatów dla nauczycieli i doktorantów oraz organizacja seminarium edukacyjnego z ekspertami w dziedzinie e-learningu i technologii cyfrowych, którzy zapoznają uczestników z nowymi trendami. Celem seminarium był „międzypokoleniowy transfer doświadczeń w nauczaniu online na odległość”.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
- Zarządzanie projektem
- Spotkanie robocze i warsztaty
- Przygotowanie i realizacja seminarium edukacyjnego dla nauczycieli
- Przygotowanie wykładów i próbnych testów do nauczania na odległość z wybranych przedmiotów technicznych
- Realizacja wykładów i próbnych testów online dla studentów z wybranych przedmiotów
- Przygotowanie nowych narzędzi do nauczania na odległość wybranych przedmiotów technicznych
- Promocja projektu w ramach wydarzeń organizowanych przez uczelnię oraz na stronach internetowych Wydziałów
Grupę docelową stanowią zarówno nauczyciele jak i studenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na czeskich i polskich uczelniach. W ramach seminarium EDU nauczyciele mogą zapoznać się z aktualnymi trendami w nauczaniu online na odległość, które następnie zastosują w nauczaniu studentów, a także studentów studiów doktoranckich, studiujących kierunki techniczne.
W dniach 19-20 października 2021 w Hotelu Kompa w Bukovcu w Republice Czeskiej odbyło się międzynarodowe seminarium EDU, zorganizowane we współpracy z Katedrą Metalurgii i Odlewnictwa Wydziału Technologii Materiałów Vysoké Školy Báňské – Technické Univerzity Ostrava oraz Katedry Zarządzania Produkcją Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. W seminarium wzięli udział dr hab. inż. Agata Dudek, prof. PCz, Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, a także dr hab. inż. Rafal Prusak, prof. PCz, Kierownik dyscypliny naukowej tegoż Wydziału.
W seminarium wzięli również udział przedstawiciele Akademii Technicznej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Wydziału Technicznego Pani prof. AJP dr hab inż. Anna Konstanciak oraz dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas.
Seminarium przeznaczone było dla nauczycieli akademickich oraz studentów i doktorantów, którzy zapoznali się z nowymi trendami w dziedzinie e-learningu i poszerzyli swoje umiejętności w systemie LMS Moodle. Koszty jego realizacji zostały dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Czechy – Polska poprzez Fundusz Mikroprojektów 2014 – 2020 w Euroregionie Silesia.
doc. ing. Pavlína Pustějovská, Ph.D. – VSB-Ostrava
dr. inż. Edyta Kardas, WIPiTM, PCz