Procedura kwalifikacji  do udziału w Programie ERASMUS+

          

STUDENT: 

  1. APLIKACJA KANDYDATA (STUDIA, PRAKTYKI) - przyjmowana jest do wyznaczonego dnia w formie skanu przesłanego na konto e-mail koordynatora wydziałowego  -> DO KIEDY? sprawdź harmonogram

Miejsce składania aplikacji TYLKO ELEKTRONICZNIE (skan na e-mail): Koordynatorzy Wydziałowi

a) wypełnić część przewidzianą dla studenta
b) zeskanować wraz ze wszystkimi załącznikami jakie chcemy załączyć do aplikacji
b) przesłać na skrzynkę e-mail Koordynatora Wydziałowego
w celu otrzymania dodatkowych punktów należy dołączyć zeskanowane kopie posiadanych certyfikatów i zaświadczeń potwierdzających dodatkowe osiągnięcia studenta (olimpiady, publikacje, działalność w organizacjach studenckich, kołach naukowych, etc.) i ew. innych dodatkowych dokumentów.
UWAGA: Ewentualne dodatkowe dokumenty/certyfikaty (np. poświadczające znajomość języka, osiągnięcia studenta, etc.), których kopie nie zostaną załączone do aplikacji, nie będą brane pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji.


W przypadku załączenia do aplikacji CERTYFIKATU JĘZYKOWEGO (poziom minimum B2) zwalnia on z konieczności udziału w teście/testach językowych a jego ekwiwalent punktowy wliczany jest do uzyskanego wyniku końcowego kwalifikacji, przy czym brane są pod uwagę następujące certyfikaty nie starsze niż 24 miesiące:

- język angielski:  FCE (ocena A lub B), CEA, CPE, ostatni złożony test OLS w ramach wyjazdu Erasmus+

 - język niemiecki: ZD, ZMP, ZOP, ostatni złożony test OLS w ramach wyjazdu Erasmus+

- język francuski: DALF komplet, DALF 4, ostatni złożony test OLS w ramach wyjazdu Erasmus+

- pozostałe języki: certyfikat na poziomie międzynarodowym, ostatni złożony test OLS w ramach wyjazdu Erasmus+
 

2. Testy językowe (pisemne i ustne) ->  KIEDY? sprawdź harmonogram

Testy przeprowadzone zostaną z wybranych języków (angielski i niemiecki - język testu wybiera aplikujący ze względu na język, w jakim będzie się odbywać mobilność) przez Studium Języków Obcych PCz sjo@pcz.pl, marlena.wilk@pcz.pl, +48 (034) 3 250 329, ul. Dąbrowskiego 69, 42-200 Częstochowa

Złożenie wraz z aplikacją u Koordynatora Wydziałowego certyfikatu językowego wskazanego powyżej zwalnia z obowiązku udziału w danym egzaminie językowym

3. KOMISJA REKRUTACYJNA - Rozpatrzenie złożonych dokumentów -> KIEDY? sprawdź harmonogram

Kwalifikacja następuje w oparciu o:
- złożoną aplikację
- ewentualne dodatkowe dokumenty dostarczone przez kandydata
- wyniki z testu językowego lub "wyceny punktowej" certyfikatu językowego

Komisja sporządza protokół końcowy. Ocena każdego z kandydatów wyrażona w punktach zostaje zamieszczona w protokole. Następnie protokół podany zostaje do publicznej wiadomości w postaci Uczelnianej Listy Rankingowej

Główne elementy brane pod uwagę przez Komisję w oparciu o Regulamin:

- Zgodność z wymogami formalnymi Programu (warunek pozytywnego rozpatrzenia kandydata)

- Średnia ocen za ostatni semestr (10p.)

- Średnia ocen z całego dotychczasowego okresu studiów (40p.)

- Znajomość języka wykładowego uczelni/instytucji przyjmującej potwierdzona odpowiednim certyfikatem (co najmniej B2) lub pozytywną oceną z egzaminu językowego przeprowadzonego dla kandydatów do Programu Erasmus+ w ramach danej rekrutacji (40p.)

- Znajomość każdego kolejnego języka obcego potwierdzona odpowiednim certyfikatem (co najmniej B2) lub pozytywną oceną z egzaminu przeprowadzonego dla kandydatów do Programu Erasmus+, w ramach danej rekrutacji, po uprzednim uzyskaniu pozytywnej oceny z języka wskazanego w poprzednim punkcie (10p.)

- Działalność na rzecz Uczelni w kołach naukowych i w organizacjach studenckich, w czasie ostatnich 12 miesięcy, licząc od ostatniego dnia, w którym przyjmowane są aplikacje kandydatów, w ramach danego naboru  (15p.)

- Publikacje naukowe, nagrody i wyróżnienia, w tym sportowe, otrzymane w toku studiów w PCz (10p.)

  1. Komisja ustala uczelnianą listę rankingową w oparciu o wyniki testów, średnie i dostarczone dokumenty, w tym dotyczące dodatkowych osiągnięć studenta (jeżeli takowe posiadasz to koniecznie dostarcz je swojemu koordynatorowi wraz z aplikacją - dokumenty niezałączone do aplikacji nie są uwzględniane). Komisja podaje ostateczną punktację uzyskaną przez studenta. Informacja dot. punktacji publikowana jest na naszej stronie.
  2. Po otrzymaniu przez PCz środków z Agencji Narodowej gwarancje przyznania studentom stypendiów są ustalane kolejno, zgodnie z wysokością uzyskanych punktów, aż do momentu wyczerpania środków. W momencie uzyskania/zwolnienia kolejnych/dodatkowych środków, gwarancje są przyznawane następnym studentom, zgodnie z listą (z finalnie uzyskaną ilością punktów).
    ww. informacje są zamieszczane na bieżąco na naszej stronie.
  3. Osoby, które otrzymują gwarancję finansowania umieszczone zostają na LIŚCIE PODSTAWOWEJ
  4. Osoby, które nie otrzymają gwarancji finansowania umieszczone zostają na LIŚCIE REZERWOWEJ - uczelnia nie gwarantuje im otrzymania grantu, mimo iż znajdują się na liście zakwalifikowanych. Mają prawo do wyjazdu na zasadach "BEZ GRANTU" i mogą rozpocząć przygotowania do wyjazdu i ustalanie Learning Agreement'u zaraz po złożeniu pisemnej prośby o skorzystanie z tej ścieżki lub mogą czekać na przyznanie/zwolnienie dodatkowych środków - w takim przypadku może się jednak okazać, że w momencie gdy już pojawią się kolejne środki i otrzymają od nas gwarancję finansowania, wybrane uczelnie partnerskie zakończą już przyjmowanie dokumentów i wyjazd do tych uczelni nie będzie możliwy.
  5. Pamiętaj, że udział w mobilności w ramach Programu Erasmus+ KA131, nie zwalnia Cię z żadnych obecnych ani przyszłych zobowiązań wobec uczelni macierzystej /PCz/ (np. jeżeli jesteś osobą płacącą czesne za studia w PCz, to w trakcie Twojego semestru mobilnego w ramach programu, Twoje opłaty za studia winny być nadal wnoszone na rzecz PCz. Te dwie sprawy są całkowicie oddzielne i niezależne od siebie: Erasmus grant - jaki może otrzymać student oraz opłaty za studia jakie on wnosi na rzecz PCz z tytułu swoich studiów)

4. Przed wyjazdem (po pozytywnym przejściu kwalifikacji)

W porozumieniu i przy wsparciu Koordynatora Wydziałowego student uzgadnia:

•   warunki wyjazdu na studia z wybraną uczelnią zagraniczną lub/i
•   warunki odbycia praktyki w wybranej instytucji zagranicznej
czego wyrazem jest złożenie aplikacji do uczelni partnerskiej oraz wypełnienie:
Transcript of Records PCz (wykaz ocen uzyskanych w PCz w trakcie studiów składany w uczelni partnerskiej - o ile jest on wymagany przez uczelnię partnerską))
LEARNING AGREEMENT for STUDIES -2 egzemplarze  (wykaz przedmiotów do zaliczenia w uczelni partnerskiej - przy wyjeździe na studia) lub/i
LEARNING AGREEMENT for TRAINEESHIPS -2 egzemplarze  (program praktyk - przy wyjeździe na praktyki)
Learning Agreement (zarówno na studia jak i na praktyki) musi być każdorazowo ustalony przez studenta  w konsultacji z koordynatorem wydziałowym.
W PCz dokument podpisują kolejno: student, koordynator wydziałowy, Dziekan, koordynator uczelniany, bez względu na fakt czy na dokumencie znajdują się już podpisy przedstawiciela/li uczelni instytucji partnerskiej, czy jeszcze na dokumencie ich nie ma.
Dokument staje się ważnym dopiero w momencie podpisania przez wszystkich wymienionych powyżej sygnatariuszy, tj. studenta i przedstawicieli obu instytucji (wysyłającej i przyjmującej).

 download:  LEARNING AGREEMENT (STUDIES) | LEARNING AGREEMENT (TRAINEESHIPS)


Po pozytywnym zaopiniowaniu studenta przez uczelnię partnerską, wysyła ona studentowi ZAPROSZENIE.

Przed wyjazdem niezbędne jest podpisanie UMOWY z Politechniką Częstochowską - jest ono warunkiem rozpoczęcia mobilności. Aby została ona sporządzona, niezbędne jest dostarczenie Koordynatorowi Uczelnianemu kompletu dokumentów (oryginały), tj.:
A. LEARNING AGREEMENT (podpisanego i opieczętowanego przez PCz i uczelnię partnerską)
B. ZAPROSZENIE z uczelni partnerskiej (zawierające zakładane daty dzienne rozpoczęcia i zakończenia pobytu)
C. FORMULARZ DANYCH OSOBOWYCH I BANKOWYCH
D. Potwierdzenie posiadania ubezpieczenia obejmującego okres pobytu w instytucji partnerskiej:

- Karta EKUZ z NFZ (wyrabiana zwykle w 15 min. w oparciu o zaświadczenie wystawiane w Biurze Erasmusa PCz) lub równoważne ubezpieczenie prywatne (w przypadku wyjazdu do uczelni spoza UE)

- Ubezpieczenie NNW

- w przypadku mobilności na praktyki wymagane jest również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)

E. Przed wyjazdem konieczne jest złożenie testu on-line z języka obowiązującego w uczelni partnerskiej on-line, tzw. OLS (Online Linguistic Support):

- ocena uzyskana z testu nie ma bezpośredniego wpływu na ocenę studenta ani nie rodzi skutków finansowych
- login i hasło przychodzą automatycznie na konto e-mailowe studenta po podpisaniu umowy
- dane z testu są gromadzone w celach statystycznych przez Komisję Europejską

F. Przed wyjazdem student PCz (jeżeli posiada polskie obywatelstwo)

Zaleca się, aby Uczestnik zarejestrował się w serwisie Odyseusz prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - rejestracja trwa ok. 5 min.

5. Po powrocie:

Koniecznie jest dostarczenie Koordynatorowi Uczelnianemu następujących dokumentów:
A. Transcript of Records (wykaz zaliczeń zgodny z Learning Agreement) lub sprawozdania z przbiegu praktyk
B. Letter of Attendance (potwierdzenie pobytu zawierające daty dzienne przyjazdu i wyjazdu z instytucji partnerskiej)
oraz
C. Wypełnienie ANKIETY on-line na stronach Agencji Narodowej Programu (hasło i login do ankiety wysyłane są na adres-email studenta wskazany przez niego w umowie)

oraz
możecie Państwo zostać poproszeni o dobrowolne wypełnienie anonimowej ankiety mającej za cel ciągły proces doskonalenia jakości międzynarodowej wymiany studentów w Politechnice Częstochowskiej

Dostarczenie do Koordynatora Uczelnianego (w czasie wskazanym w umowie Uczelnia-Student) Transcript of Records / Dokumentu potwierdzającego odbycie praktyk oraz pozytywna jego weryfikacja z wcześniej uzgodnionym i zatwierdzonym Learning Agreement (Changes to Learning Agreement) / Training Programme jest podstawą do uznania wyników kształcenia uzyskanych w uczelni partnerskiej / instytucji zagranicznej. Pełna zgodność dokumentów gwarantuje uznanie uzyskanych wyników kształcenia przez dziekana wydziału. Aby je uzyskać, należy złożyć podanie wraz z otrzymanym dokumentem (potwierdzona przez Koordynatora Uczelnianego za zgodność z oryginałem kopia Transcript of Records / Dokumentu potwierdzającego odbycie praktyk) we właściwym dziekanacie.

Uzyskane w instytucji partnerskiej punkty ECTS, PCz uznaje w pełni, tj. co do wysokości przyznanych punktów ECTS (uprzednio uzgodnionych w LA/TA). PCz uznaje w pełni uzyskane w instytucji oceny, a do ich przeliczenia stosowany jest system:

ECTS System: A - PCz System: 5

ECTS System: B - PCz System: 4.5

ECTS System: C - PCz System: 4

ECTS System: D - PCz System: 3.5

ECTS System: E - PCz System: 3

ECTS System: FX - PCz System: 2

ECTS System: F - PCz System: 2

Studentowi przysługuje suplement do dyplomu potwierdzający uzyskane osiągnięcia w ramach mobilności w Programie Erasmus+.
Finalne rozliczenie studenta w ramach Programu Erasmus+ następuje po terminowym spełnieniu powyższych warunków i terminowym złożeniu ankiety on-line.

 

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano