Noc Innowacji | Digital Festival 2024

noc_innowacji24_1.png

Zapraszamy do udziału w 6. Edycji NOCY INNOWACJI na Politechnice Częstochowskiej.

18 października 2024 r. zapraszamy na Politechnikę Częstochowską na NOC INNOWACJI! Godz.15:00-18:00.

Nasza Uczelnia po raz drugi uczestniczy w tym ogólnopolskim wydarzeniu.

Nasi naukowcy pokażą Ci, nad czym obecnie pracują, odpowiedzą na Twoje pytania oraz pokażą, jak podążać ścieżką innowacji. W trakcie warsztatów, wykładów i ćwiczeń zobaczysz, jak wiedza i doświadczenie wygląda w praktyce. 

To wyjątkowa okazja do bliższego niż to zazwyczaj możliwe spotkania z technologiami i światem innowacji. Współpracujące w ramach wydarzenia parki technologiczne, centra badawcze, uczelnie, firmy oraz inne placówki naukowe otwierają swoje drzwi dla zwiedzających.

Akcję wspiera ogólnopolska kampania edukacyjno-promocyjna Digital Festival oraz główny partner Nocy Innowacji EY.

Uwaga: na wszystkie warsztaty obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie (ilość miejsc ograniaczona).

UWAGA REJESTRACJA do 18.10.2024 r. do GODZ. 12:00.

Na siedmiu wydziałach Politechniki Częstochowskiej czekają na Państwa warsztaty prezentujące najnowsze technologie z licznych dziedzin nauki, m.in. z fizyki, elektrotechniki i elektroniki, bioniki, hydrauliki, ekologii, urbanistyki, budownictwa, energetyki, technologii VR i 3D, mechaniki i automatyki oraz sztucznej inteligencji.
Będzie można również wysłuchać wykładów na żywo, m.in. "Miasta przyszłości czyli jakie?"; "BIM - Modelowanie konstrukcji budowlanych"; "Wyzwania energetyki zawodowej"; "Hydraulika i zbiórki retencyjne w przyrodzie"; "Czy odpady mogą być źródłem energii?"; "Bioniczne innowacje ze świata owadów"; „Magia nauki - jak zobaczyć niewidzialne i poczuć nieodczuwalne?” – wykład o subiektywnych i obiektywnych aspektach zmysłów oraz o wykorzystaniu technologii VR w nauce.
Zachęcamy ponadto do wysłuchania wykładów w formie online, tj.: „Nowa Era Dialogu: Prompt Engineering i Artificial intelligence”; „Fascynujące szkło”; "Bezpieczeństwo komunikacji w systemach cyberfizycznych".

WYDARZENIA NA STRONIE DIGITAL FESTIVAL

Szczegóły wydarzenia:

POKAZY/WARSZTATY/ZAJĘCIA

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów (al. Armii Krajowej 19):

fot_fizyka.jpg

Temat pokazu: "Fizyka wokół nas"
- prowadzący  dr inż. Marcin Jarosik

Fizyka jest trudna, nudna i niezrozumiała...? Nic bardziej mylnego! Naukowcy z Instytutu Fizyki w prosty i przystępny sposób pokażą Wam, że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i trudne zadania, ale przede wszystkim otaczająca nas rzeczywistość i dobra zabawa.
W trakcie prezentacji różnego rodzaju doświadczeń odkryjecie, że tzw. sucha  teoria z książek ma bogate zastosowanie w życiu codziennym.

  • Pokaz: 15:00 – 17.00 -sala AMF (max. 200 osób)

Obowiązują zapisy: e-mail: ogorek.marzena@pcz.pl  tel. (34) 3250 770, 669 068 744

Wydział Budownictwa (ul. Akademicka)

miasta_przyszlosci_2.png

Temat wykładu: "Miasta przyszłości czyli jakie?"
– prowadząca dr inż. Marta Pomada

Podczas wykładu zostaną omówione kluczowe cechy miast przyszłości, takie jak: ekologiczność, wykorzystywanie inteligentnych systemów oraz nowoczesnych technologii. Przedstawione zostaną wymagania, jakie będą musiały spełniać przyszłe miasta, aby odpowiadać na potrzeby mieszkańców, a jednocześnie wypełniać normy ekologiczne
 i zrównoważonego rozwoju. W ramach prezentacji zaprezentowane zostaną również przykłady miast, które już dziś mogą być uznane za wzorce na przyszłość.

  • godz. 15.00 – 15.45 sala D9 Wydział Budownictwa (grupa do 40 osób)
wyklad_2_1.jpeg

Temat wykładu: "BIM - Modelowanie konstrukcji budowlanych"
– prowadzący mgr inż. Przemysław Palacz

 

Building Information Modeling (BIM) – jest to technologia informatyczna umożliwiająca stworzenie cyfrowego modelu obiektu, pozwalająca efektywnie projektować, realizować proces inwestycyjny oraz sprawne zarządzanie obiektem w procesie eksploatacji. Na zajęciach zostaną przedstawione przykładowe modele BIM za pomocą rozszerzonej rzeczywistości.

  • godz. 16.00 – 16.45 sala D9 Wydział Budownictwa (grupa do 40 osób)

Obowiązują zapisy: dr inż. Alina Pietrzak e-mail: alina.pietrzak@pcz.pl tel. (34) 3250 963; 662 205 542

Wydział Infrastruktury i Środowiska ( ul. Brzeźnicka 60A)

energy.jpg

Temat wykładu: "Wyzwania energetyki zawodowej"
- Prowadzący: dr inż. Przemysław Szymanek

Wykład pt.: "Wyzwania Energetyki Zawodowej" będzie poruszał problemy związane z transformacją energetyczną, wynikającą z przyjętego pakietu Fit for 55. Przyjęcie takich rozwiązań nasuwa pytania o bezpieczeństwie energetycznym Polski, co może wpływać na braki energii wytworzonej i konieczność zakupu energii wyprodukowanej w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wspólnie zastanowimy się, jakie byłyby dla Polski najkorzystniejsze rozwiązania, które umożliwią zachowanie płynności dostaw energii.

17:00

ul. Dąbrowskiego 73, aula D1 - IIp

 

img_0210.png

Temat warsztatów: "Hydraulika i zbiórki retencyjne w przyrodzie"
- Prowadzący: dr inż. Robert Malmur

Wykład przybliży istotę zjawisk przepływów pod ciśnieniem oraz występujących podczas nich strat energii. Zaprezentowane zostaną rozwiązania przepływu cieczy przez koryta otwarte, przelewy oraz zasuwy.

Brzeźnicka L24 - 15;16

img_0207.jpeg

Temat wykładu: "Czy odpady mogą być źródłem energii?"
- Prowadzący: dr hab. inż. Anna Grosser, prof. PCz

Zapraszam serdecznie na wykład, na którym dowiecie się, w jak sposób z pozoru nieprzydatne i w opinii wielu problematyczne odpady można przekształcić w energię, przy okazji zmniejszając emisję dwutlenku węgla do środowiska. W trakcie wykładu omówione zostaną najważniejsze procesy konwersji odpadów w energię, ich wady oraz wyzwania, jakie jeszcze przed nimi stoją. Opowiem nie tylko o termicznych metodach przetwarzania odpadów, ale również o możliwościach ich przekształcania w biorafineriach oraz biogazowniach. Na koniec powiem kilka słów o roli biometanu w transformacji energetycznej. Przyjdź i przekonaj się, że odpady mogą być cennym zasobem oraz odkryj, jak każdy z nas może przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości!

16:00

D1 dĄbrowskiego D1

Obowiązują zapisy: tel. e-mail: anna.kwarciak@pcz.pl   tel. (34) 3250 168; 503 309 966

Wydział Elektryczny (Al. Armii Krajowej 17):

foto_2_pch_img_7177.jpg

Temat wykładu: „Magia nauki - jak zobaczyć niewidzialne i poczuć nieodczuwalne?” – wykład o subiektywnych i obiektywnych aspektach zmysłów oraz o wykorzystaniu technologii VR w nauce.
– Prowadzący: mgr inż. Piotr Chabecki

Wykład jest wstępem do warsztatów „Obwody prądu stałego”, aby podczas pracy z zestawem VR mieć wiadomość, że jest to tylko symulacja, choć wiernie odwzorowująca stan wiedzy i reguły, to jednak jest to tylko symulacja. Symulacja jednak pozwala zaoszczędzić potencjalne straty wywołane w świecie rzeczywistym po przekroczeniu parametrów krytycznych układu. Uczestnicy będą mogli się przekonać, że nie zawsze można polegać na tym, co widzimy i że to co sugerują nasze zmysły niekoniecznie jest prawdą. Nasze odczucia mogą prowadzić do zupełnie błędnych wniosków. Jednym z warunków uzyskania obiektywnych wniosków z obserwacji jest prowadzenie jej za pomocą odpowiedniej aparatury pomiarowej.
  • godz. 16:00, miejsce: Aula WE
wydzial_elektryczny_1.jpg

Temat warsztatów: "Podstawy elektrotechniki i elektroniki"

W trakcie warsztatów nasi Goście będą mogli przeprowadzić proste eksperymenty z zakresu podstaw elektrotechniki i elektroniki. Zostaną przedstawione i omówione zasady łączenia obwodów elektrycznych oraz sposoby pomiarów podstawowych wielkości elektrycznych, takich jak: natężenie prądu, napięcie czy moc czynna. Goście warsztatów będą również mogli zapoznać się z podstawowymi układami prostownikowymi umożliwiającymi konwersję prądu przemiennego na prąd stały.

  • 15:00; 16:00; warsztaty sala FW406.
foto_pewp.jpg

Temat warsztatów: "Podzespoły elektryczne w pojazdach"

W trakcie tych warsztatów nasi Goście będą mogli sprawdzić działanie układu automatycznej stabilizacji i regulacji poziomu reflektorów. Układ ten stabilizuje zasięg oświetlenia pojazdu poprzez dynamiczne poziomowanie reflektorów przy zmianach nachylenia pojazdu. Za pośrednictwem magistrali K-Bus układ komunikuje się z oprogramowaniem diagnostycznym VCDS. Dzięki temu nasi Goście będą mieli możliwość odczytu pomiarów wybranych parametrów (np. napięcia występującego na czujnikach poziomu pojazdu), odczytu i kasowania błędów, przekodowania jednostki sterującej,  jak również zadawania podstawowych ustawień. Komunikacja z oprogramowaniem diagnostycznym VCDS zostanie dokonana za pomocą złącza OBD2.

  • 15:00; 16:00; warsztaty sala FW406.
Obowiązują zapisy: e-mail: jaroslaw.jedryka@pcz.pl   tel. (34) 3250 803

Wydział Inżynierii Mechanicznej (al. Armii Krajowej 21 / ul. J.H. Dąbrowskiego 73)

Obowiązują zapisy: dr inż. Michał Tagowski, e-mail: michal.tagowski@pcz.pl tel. (34) 3250 321

maszyna_pomiarowa.jpg

Temat wykładu: "Pokaz pomiarów na współrzędnościowej maszynie pomiarowej".

Prowadzący: dr hab. inż. Andrzej Zaborski, prof. PCz

Pokaz ultranowoczesnej współrzędnościowej maszyny pomiarowej do pomiarów geometrycznych o bardzo wysokiej dokładności. Zaprezentowany zostanie zautomatyzowany pomiar średnic otworów oraz skanowania powierzchni cylindrycznych. Omówione zostaną podstawowe zasady tworzenia planów pomiarowych, oraz aspekty mogące wpływać na dokładność prowadzonego pomiaru.  Uczestnicy pokazu będą mogli dowiedzieć się jak prawidłowo przeprowadzić pomiar elementu z dokładnością 0,001mm.

  • 15:00 - 15os.; 16:00 - 15os.; 17:00 - 15os.

Miejsce – hala H2-11, al. Armii Krajowej 21

Obowiązują zapisy: dr hab. inż. Andrzej Zaborski, prof. PCz, e-mail: andrzej.zaborski@pcz.pl  tel. 343250529

bioniczne_innowacje_ze_swiata_owadow.jpg

Temat wykładu: "Bioniczne innowacje ze świata owadów"

Prowadzący: dr inż. Tomasz Geisler prof. PCz

Na wykładzie zostaną przedstawione podstawowe zagadnienia nauki o owadach – ENTOMOLOGII, zawierające informacje dotyczące m.in. budowy owadów, ich systematyki, zachowania i fizjologii. Zostaną także zaprezentowane zagadnienia dotyczące BIONIKI jako nauki badającej budowę i zasady działania żywych organizmów oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń technicznych. Zostaną przedstawione przykłady wykorzystania cech budowy i zachowania owadów jako podstawy innowacyjnych rozwiązań i zastosowań bionicznych, aktualnie stosowanych oraz najnowszych, będących w fazie badań i ich implementacji. Przedstawiane innowacyjne rozwiązania bioniczne oparte są na owadach poruszających, np.: chodzących, pełzających, wspinających czy latających. W zakresie bioniki (biomimicry) owadów latających, zwłaszcza chrząszczy zostaną przedstawione różne konstrukcje mechanizmów napędu skrzydeł obiektów typu entomopter (M.A.V.). Dodatkowo, przedstawione mogą być zagadnienia z szerokiego zakresu BIONIKI, wykraczające poza owady bioniczne, zawierające bardzo wiele przykładów.

16:00; 17:00; 18:00.

Miejsce - sala A2, II piętro, ul. J.H. Dąbrowskiego 73 (wejście przy Liceum Biegańskiego).

Obowiązują zapisy: dr inż. Tomasz Geisler prof. PCz e-mail: tomasz.geisler@pcz.pl (34) 3250 613

Wydział Zarządzania - (al. Armii Krajowej 19b)

projektowanie_3d_z_wykorzystaniem_wirtualnej_rzeczywistosci.jpg

Temat warsztatów: "Projektowanie 3D z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości"

Prowadzący: dr Maciej Sobociński

Uwolnij swoją kreatywność i poznaj przykłady programów wspierających projektowanie z wykorzystaniem technologii VR. Szkicuj, maluj i rzeźb bez znajomości podstaw grafiki 3D. Warsztaty obejmą projektowanie i modelowanie 3d VR (Gravity Sketch) rzeźbienia ograniczonego (Medium, Modeler) szkicowania/malowania w 3d (OpenBrush).

  • 15:00; 16:00; 17:00; sala 401 WZ
Obowiązują zapisy: dr Katarzyna Olejniczak-Szuster, e-mail: k.olejniczak-szuster@pcz.pl ,
tel. (34) 3250 413, 506 132 721

Wydział Informatyki i Sztucznej Inteligencji (ul. Dąbrowskiego 73)

o_regulach.png

Temat wykładu: "O regułach rządzących Sztuczną Inteligencją"
- prowadzący dr hab. Piotr Duda, Prof. PCz

Opis: Za co przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki? O co chodzi z tą pojawiającą się coraz częściej Sztuczną Inteligencją? Co jest inteligentne, a co nie? Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba dobrze zrozumieć to pojęcie. Albo przyjść na ten wykład...

ul. Dąbrowskiego 73, Sala A4 (2 piętro)

  • godz. 15:00

Obowiązują zapisy:dr inż. Joanna Wróbel e-mail: joanna.wrobel@pcz.pl  tel. (34) 3250 392

 


WYKŁADY ONLINE (dostępne na kanale YouTube -link):

1. "Nowa Era Dialogu: Prompt Engineering i Artificial intelligence - Wydział ZARZĄDZANIA
-dr inż. Adam Sokołowski, dr inż. Artur Wrzalik. 

wz_a.jpgLINK DO WYKŁADU

W erze cyfrowej skuteczna komunikacja ze sztuczną inteligencją staje się kluczem do sukcesu w różnych obszarach naszego życia. Poznaj jej zasady i zastosowanie w praktyce. Midjourney to jeden z generatorów, który potrafi tworzyć niesamowite wizualizacje. Z kolei ChatGPT potrafi prowadzić rozmowy niemal jak człowiek i rozwiązać złożone problemy. Wystarczy odpowiednio sformułować pytanie, zdefiniować zadanie, by  narzędzia sztucznej inteligencji wygenerowały wszystko to, czego oczekujemy. Jak jednak zagwarantować efektywność rezultatu. Tu pojawia się z pomocą Prompt Engineering. Prompt Engineering to koncepcja komunikacji, która pozwala nam "rozmawiać" ze sztuczną inteligencją  w sposób naturalny i efektywny. Dzięki niej narzędzia takie jak: ChatGPT czy Midjourney stają się nie tylko bardziej zaawansowane, ale też bardziej dostosowane do sprofilowanych potrzeb. Jak dokładnie tworzyć skuteczne prompty? Czym jest uczenie głębokie i jaka jest rola sieci GAN? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej prezentacji. Odkryj, jak technologia i ludzka kreatywność łączą się, aby tworzyć nową jakość w świecie sztucznej inteligencji!

2. Fascynujące szkło - Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów
- wykład on-line - dr inż. Anna Zawada

Żaden materiał nie jest tak fascynujący jak szkło. Rzadko spotykamy inne materiały tak często i w tak wielu odmianach. Prawie żaden materiał stworzony przez człowieka nie otwiera tak wielu możliwości i nie zawiera tak wiele innowacyjnej mocy.
Nie można zaprzeczyć, że szkło odgrywa szczególną rolę we współczesnym życiu, choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jako materiał uniwersalny, wciąż  znajduje nowe zastosowania. Już dziś można docenić jego znaczenie w rozwiązywaniu przyszłych wyzwań.
Jaki jest zatem sekret jego sukcesu?
Zapraszamy na spacer po tym obszarze tematycznym i wycieczkę do olśniewającego świata szkła.

szklo.png PREZENTACJA

3."Bezpieczeństwo komunikacji w systemach cyberfizycznych" - Wydział Informatyki i Sztucznej Inteligencji
- wykład on-line - dr inż. Sabina Szymoniak

Systemy cyberfizyczne to połączenie elementów fizycznych i cyfrowych, które współpracują w celu realizacji zadań, automatyzacji procesów i zapewnienia interakcji z otoczeniem. W systemach cyberfizycznych procesy fizyczne są monitorowane i kontrolowane przez systemy komputerowe za pośrednictwem sieci, a systemy te mogą reagować na zmiany w świecie fizycznym. Systemy cyberfizyczne często zarządzają krytyczną infrastrukturą, taką jak: sieci energetyczne, pojazdy autonomiczne, systemy medyczne czy zakłady produkcyjne. Jeśli komunikacja między komponentami tych systemów zostanie przechwycona lub zmanipulowana przez cyberprzestępców, mogą oni wywołać poważne zakłócenia w ich funkcjonowaniu. Bezpieczna komunikacja w systemach cyberfizycznych jest więc kluczowa, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i ochronę danych oraz niezawodność działania systemów.

bezpieczenstwo.pngLINK DO WYKŁADU

noc_innowacji24_4.jpg

https://digitalfestival.pl/

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano