Wycieczka PODLASIE - Szlak Tatarski i nie tylko
Szanowni Państwo,
Dział Kadr, Płac i Spraw Socjalnych serdecznie zaprasza na wycieczkę: PODLASIE - Szlak Tatarski i nie tylko, która odbędzie się w dniach od 13.06.2025 r. do 15.06.2025 r. zorganizowaną przez biuro podróży Biuro Podróży ORBITUR Tadeusz Organa.
Koszt wycieczki wynosi 1 090 zł /os.
Wycieczka będzie dofinansowana z ZFŚS zgodnie z grupą zaszeregowania (40% lub 50%). Dofinansowanie dotyczy pracowników i emerytowanych pracowników oraz członków ich rodzin, którzy wzięli udział w wycieczce. Zwrot części kosztów, nastąpi po odbytej wycieczce na podstawie imiennej faktury wystawionej przez biuro podróży.
Osoby zainteresowane udziałem w wycieczce, mogą dokonywać zapisów w Dziale Kadr, Płac i Spraw Socjalnych p. 149 lub telefonicznie (34) 3 250 452 do dnia 14.03.2025 r.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Uwaga: pierwszeństwo udziału mają osoby, które do tej pory nie brały udziału we wcześniejszych wycieczkach.
RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI
PODLASIE - Szlak Tatarski i nie tylko
13 – 15 CZERWIEC 2025
I dzień – piątek 13.06.2025: Częstochowa – Białystok
Godz. 6.30 – zbiórka uczestników, spotkanie z pilotem, wyjazd z Częstochowy, przejazd do Białegostoku, w zależności od pory przyjazdu jest możliwość wcześniejszego zakwaterowania i zostawienia bagaży w miejscu noclegu.
Godz. 13.30 – spotkanie z lokalnym przewodnikiem i zwiedzanie stolicy Podlasia, w programie m.in.: Pałac Branickich (z zewnątrz) spacer po przepięknych ogrodach, Bazylika Św. Rocha, Rynek, Sobór Św. Mikołaja, Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej, Białostockie murale – zwiedzanie miasta do godz. 17.30
Kilka słów o niektórych zabytkach:
Pałac Branickich - określany mianem „Wersalu Podlasia” to największa atrakcja miasta, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej, wejście na teren Zespołu przez dostojną bramę „Gryf”. Aktualnie w Pałacu ma siedzibę Uniwersytet Medyczny oraz Muzeum Historii medycyny i Farmacji. Obowiązkowy spacer po bajkowych Ogrodach w stylu francuskim.
Rynek Kościuszki i ul. Lipowa – reprezentacyjna aleja miasta, ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta, pełno tutaj klimatycznych kafejek, kawiarni, warto zajrzeć w godzinach wieczornych – miejsce tętni życiem.
Sobór Św. Mikołaja – najstarsza białostocka świątynia prawosławna z pięknym ikonostasem.
Bazylika Św. Rocha - jest ciekawym przykładem modernizmu w architekturze sakralnej, została ufundowana jako pomnik odzyskania niepodległości.
Po zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny na wieczorny spacer po Rynku.
Nocleg – zakwaterowanie – pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami.
II dzień – sobota 14.06.2025 – Szlak Tatarski
Godz. 8.00 – śniadanie w miejscu zakwaterowania, spotkanie z przewodnikiem.
Godz. 9.00 wyjazd z hotelu na Szlak Tatarski, zwiedzanie atrakcji wraz z przewodnikiem.
W programie Supraśl, Rezerwat Pokazowy Żubrów w Kopnej Górze, Sokółka, Krynki, Kruszyniany. W trakcie wycieczki m.in. czas wolny w Sokółce na przepyszne lody (ponad 70 smaków) czy deser w słynnej lodziarni – Stara Szkoła.
Szlak Tatarski – został poprowadzony na wschód od Białegostoku, obejmuje miejsca związane z osadnictwem tatarskim oraz religią muzułmańską z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego. Różnice kulturowe, religijne oraz bogata historia, tradycje tatarskie powodują, że tereny są chętnie odwiedzane przez turystów.
Kilka słów o kilku odwiedzanych atrakcjach:
Supraśl – malownicze miasteczko o statusie uzdrowiska, w którym koniecznie trzeba zobaczyć: Prawosławny Monaster Męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Muzeum Ikon (są w programie zwiedzania), Pałac Buchholtzów , Rynek a także spacer po bulwarach.
Zagroda Pokazowa Żubrów – na Podlasiu żyją liczne stada żubrów, dla ochrony gatunku i jego bezpieczeństwa niewielka część populacji jest utrzymywana w zamkniętych ośrodkach hodowlanych, m.in takim ośrodkiem jest Zagroda Pokazowa Żubrów.
Krynki – słyną z jednego z największych rond w Polsce, porównywanego do Ronda Charles’ a De Gaulle’a w Paryżu. Rondo w Krynkach ma 12 odchodzących ulic.
Kruszyniany – tatarska wieś z najstarszym meczetem w Polsce. Mieszkają tutaj katolicy, prawosławni Białorusini oraz polscy Tatarzy. Można określić Kruszyniany jako wieś na końcu świata jednak ze wspaniałym klimatem. Meczet jest udostępniony do zwiedzania (jest
w programie), gdzie o historii polskich Tatarów fantastycznie opowiada miejscowy przewodnik Dżamal. Warto również zajrzeć na pobliski mizar (tatarski cmentarz) .
Po obejrzeniu, zwiedzaniu wszystkich atrakcji powrót do Białegostoku, do hotelu o godz. 18.00 – 18.30 czeka na uczestników uroczysta kolacja.
Nocleg
III dzień – niedziela - 15.06.2025 Białystok - Tykocin – Częstochowa
Godz. 8.30 – śniadanie w miejscu zakwaterowania, spotkanie z przewodnikiem.
Po śniadaniu wykwaterowanie przejazd do ostatniej perełki Podlasia – do Tykocina.
Tykocin – niezwykle klimatyczne miejsce na mapie Podlasia (i Polski) położone przy rzece Narew, które zasłynęło ze swej żydowskiej historii oraz upodobania królów i innych magnatów. Jedną z największych atrakcji Tykocina jest Wielka Synagoga – udostępniona dla turystów wraz z Domem Talmudycznym. Jest obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog
w Polsce oraz jedną z najlepiej zachowanych – zwiedzanie wnętrza Synagogi oraz Domu Talmudycznego jest w programie wycieczki.
Będąc w Tykocinie warto pospacerować po rynku – Placu Czarnieckiego, który pełni funkcję reprezentacyjną miasteczka, na którym stoi dwumetrowy pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Najważniejszym zabytkiem placu jest kościół Trójcy Przenajświętszej –
w środku Świątyni barokowo-rokokowe ołtarze oraz piękne polichromie. Na spacery doskonale nadają się również nadnarewskie bulwary na których jest Pomnik Orła Białego.
A na zakończenie pobytu na Podlasiu zapraszamy na obiad do restauracji Alumnat – znanej jako Gospoda Zapiecek z trylogii Jacka Bromskiego : „U Pana Boga za….”
Historycznie Alumnat to dawny dom dla weteranów wojennych.
W Tykocinie jest przewidywany czas wolny dla uczestników wycieczki na zakup pamiątek, dokładne godziny wejść do zwiedzanych obiektów zostaną podane w terminie późniejszym
Po obiedzie – wyjazd w drogę powrotną do Częstochowy.
Ok. godz. 21.00 – planowane zakończenie wycieczki w Częstochowie.
Cena wycieczki wynosi: 1 090 zł od osoby
Cena obejmuje następujące świadczenia:
1. Przejazd autokarem
2. Wszelkie opłaty parkingowe, drogowe, koncesje
3. 2 noclegi ze śniadaniami – pokoje 2 , 3 osobowe w centrum Białegostoku
4. Obiadokolacja w I dniu wycieczki oraz uroczysta kolacja w II dniu wycieczki
5. Obiad w III dniu wycieczki
6. Opieka przewodnika/pilota na całej trasie wycieczki
7. Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
8. Rezerwację wszystkich wymienionych wstępów
9. Ubezpieczenie od NNW
10. TFG /turystyczny fundusz gwarancyjny/ plus TFP / turystyczny fundusz pomocowy/
Program może ulec zmianom spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi a nie zawinionymi przez organizatora.