prof. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk
Prof. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk należy do grona najbardziej znaczących i wpływowych współczesnych polskich naukowców. Główną domeną Jego działań są nauki inżynieryjno-techniczne, w szczególności szeroko rozumiana informatyka oraz działalność interdyscyplinarna. Specjalizuje się w narzędziach sztucznej inteligencji, takich jak: zbiory rozmyte, optymalizacja matematyczna, podejmowanie decyzji w warunkach niepewności, inteligencja obliczeniowa, zbiory intuicjonistyczne, analiza i eksploracja danych, stosowanych m.in. w bazach danych, technikach informacyjno-komunikacyjnych czy robotyce mobilnej. Jest pionierem w nauce światowej w zakresie logiki rozmytej i jej zastosowań, w tym w ekonomii i zarządzaniu, a także w wielostopniowym sterowaniu rozmytym (rozmyte programowanie dynamiczne), za co otrzymał prestiżowe nagrody, m.in. Nagrodę Kaufmanna.
Jest autorem ponad 650 publikacji naukowych oraz ośmiu książek popularyzujących osiągnięcia w uprawianej dziedzinie. Jako niekwestionowany autorytet podejmował się wielokrotnie pracy w roli redaktora lub edytora prac zbiorowych oraz numerów specjalnych czasopism. Katalog tych prac przekracza 180 pozycji. Dał się poznać jako sprawny menadżer nauki, kierując licznymi, międzynarodowymi projektami badawczymi. Pełnił też funkcję koordynatora międzynarodowej sieci naukowej.
Profesor Janusz Kacprzyk od ponad 50 lat jest związany z Instytutem Badań Systemowych PAN, pełni również funkcję dyrektora Centrum Technik Informacyjnych WIT Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN, jest również cenionym współpracownikiem w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów, Yli Normal University (Xinjiang, Chiny), Chongqing Three Gorges University (Wangxi, Chiny), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. O doniosłości Jego pionierskich badań naukowych świadczą liczne nagrody i wyróżnienia uzyskane w kraju i za granicą. Są to m.in.: Medal Doskonałosci Naukowej, EUSFLAT; Medal Prezydenta Tajwanu za osiągnięcia naukowe, Tajpei; Nagroda HAFSA za pionierski wkład w obszary logiki i systemów rozmytych; Nagroda Międzynarodowego Towarzystwa Sieci Neuronowych – Indian Chapter za wybitny wkład w inteligencję obliczeniową; Medal ECSC za wkład w powstanie i działalność Europejskiego Centrum Soft Computing, Mieres, Hiszpania; Nagroda IFSA za wybitny wkład akademicki i osiągnięcia życiowe w dziedzinie systemów rozmytych oraz ciągłe wsparcie IFSA; Medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych za wybitny wkład w rozwój inteligencji obliczeniowej w Polsce; Nagrody Pioneer za wybitny wkład w obliczenia granularne i obliczenia na słowach, Silicon Valley Chapter IEEE CIS oraz za pionierskie prace nad wieloetapowym sterowaniem rozmytym, w szczególności rozmytym programowaniem dynamicznym; VI Nagroda Kaufmanna i Złoty Medal za pionierskie prace nad wykorzystaniem logiki rozmytej w ekonomii i zarządzaniu, FEGI; Nagroda AutoSoft Journal Lifetime Achievement Award w uznaniu za pionierski i wybitny wkład w dziedzinę miękkiego przetwarzania danych.
Profesor Janusz Kacprzyk został zaproszony do członkostwa w wielu zagranicznych instytucjach naukowych. Pełnione przez niego funkcje to: Członek Rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk; Członek Academia Europaea, Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Międzynarodowej Akademii Nauk Systemowych i Cybernetyki, Europejskiej Akademii Nauk; Członek zagraniczny Hiszpańskiej Królewskiej Akademii Nauk Ekonomicznych i Finansowych, Bułgarskiej Akademii Nauk, Fińskiego Towarzystwa Nauki i Literatury, Flamandzkiej Królewskiej Akademii Belgijskiej Nauki i Sztuki, Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Litewskiej Akademii Nauk; Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Pomiarów, Automatyki i Robotyki, Meksykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Sztucznej Inteligencji. Jest Honorowym Profesorem na Wydziale Matematyki Yli Normal University w Chinach oraz Doktorem Honoris Causa pięciu uczelni zagranicznych: Uniwersytetu Széchenyi István, Węgry; Uniwersytetu Óbuda, Węgry; Uniwersytetu Profesora Asena Zlatarewa, Bułgaria; Lappeenranta University of Technology, Finlandia; Narodowego Uniwersytetu Czarnomorskiego im. Petra Mohyły, Ukraina.
Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Częstochowskiej prof. dr. hab. inż. Januszowi Kacprzykowi odbyła się 27 czerwca 2022 r. w Sali Widowiskowej Klubu „Politechnik” .