prof. Etienne Aernoudt
Etienne Aernoudt, profesor Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, urodził się 22 maja 1938 roku w belgijskim mieście Roeselare. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia w Katolickim Uniwersytecie w Leuven w zakresie metalurgii oraz nauk nuklearnych, uzyskując w 1962 roku dyplomy z tych dziedzin. Rok później, po odbyciu obowiązkowego szkolenia wojskowego dla oficerów rezerwy, podjął pracę w firmie Beakert Steel Wire Corporation, największej na świecie firmie produkującej druty stalowe. W tym samym czasie rozpoczął studia doktoranckie w Wyższej Szkole Reńskiej (RWTH) w Aachen w Niemczech i uzyskał w 1966 roku stopień doktora nauk technicznych z zakresu inżynierii materiałowej. Nastepnie powrócił do firmy Beakert Steel Wire, gdzie objął stanowisko dyrektora pionu badań z zakresu przeróbki plastycznej. Równocześnie z pracą zawodową kontynuował jako adiunkt karierę naukową na uniwersytecie. Tu też nadano mu w 1970 roku tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1974 roku profesora zwyczajnego Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. W 1977 roku profesor Etienne Aernoudt został wybrany dziekanem Wydziału Metalurgii i pełnił tę funkcję przez następne 6 lat. W latach 1986-1987 był przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Kadr Politechniki w Leuven, a w 1987 roku został wybrany rektorem Politechniki w Leuven.
Zakres tematyczny działalności naukowej profesora Aernoudt obejmuje mechanikę zachowania materiałów , procesy deformacji, anizotropii mechanicznej i tekstury, umocnienie deformacyjne i zmiękczenie, stopy z pamięcią kształtu, zmęczenie w złożonym stanie naprężeń oraz materiały kompozytowe i biomateriały. Profesor Aernoudt jest autorem około 200, w tym 3 książek, jak również autorem i współautorem wielu referatów wygłaszanych na międzynarodowych konferencjach. Jako profesor wizytujący odbył szereg staży i wyjazdów naukowych m.in. w T.U. CLAUSTHAL, Montanistische Hochschule Leoben w Austrii, Politechnice Wrocławskiej, Instytucie Technologii BANDUNG w Indonezji, Uniwersytecie NAVARRA w Hiszpanii i INPG-Grenoble we Francji. Jest członkiem licznych stowarzyszeń i organizacji międzynarodowych, m.in. Grupy Roboczej EIRMA, Rady ds. Badań Naukowych Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. Międzynarodowego Komitetu ICOTOM, Flamandzkiej Rady ds. Badań Naukowych w Przemyśle, Komitetu Nowych Materiałów we Flamandzkiej Radzie ds. Polityki Badawczej, Zespołu Organizacyjnego IMEC. Piastuje również funkcje przewodniczącego Stowarzyszenia Metalurgów w Królewskiej Organizacji Inżynierów Flandrii oraz przewodniczącego Grupy Roboczej DIR V.
Za swoją wszechstronną działalność akademicką profesor Aernoudt otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę Królewskiego Stowarzyszenia Inżynierów Flandrii, VINCOTTE, I.A.I. Aluminium, FRANCQUI Uniwersytetów w Leuven i Gent oraz "Honorary Mention Award" Wire Association International z USA.
Profesor Aernoudt jest wielkim przyjacielem Polski, interesuje się również historią naszego kraju oraz Politechniką Częstochowską, zwłaszcza Wydziałem Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej. Współpraca profesora z naszą Uczelnią rozpoczęła się w 1988 roku i okazała się jak dotąd niezwykle owocna.
Dzięki jego przychylności i poparciu możliwa była realizacja badań prowadzących do pomyślnego zakończenia pracy habilitacyjnej dra hab. inż. Jana W. Pilarczyka, wielu pracownikom Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej umożliwiono wyjazdy konsultacyjne oraz podpisano umowę o współpracy międzynarodowej. Uwieńczeniem tej współpracy stało się - podpisane w 2000 roku - porozumienie o wymianie studentów w ramach programu SOCRATES-ERASMUS. Politechnika uzyskała możliwość realizowania rocznie około 10 prac dyplomowych w Katolickim Uniwersytecie w Leuven w latach 2001-2005.
W uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych profesora Etienne Aernoudt oraz licznych zasług dla Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, a tym samym dla Politechniki Częstochowskiej władze naszej Uczelni zdecydowały wyróżnić Jego osobę tytułem doktora honoris causa.