Ambasador innowacji i rozwoju 2022
W dniu 15 grudnia 2022 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów ogłoszono wyniki oraz wyłoniono Laureatów drugiej Edycji Konkursu na Ambasadora Innowacji i Rozwoju. Celem Konkursu był wybór Ambasadorów wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, które przystąpiły do Konkursu. Ocenie podlegały jednostronicowe rozprawki, w których Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na pytanie: Innowacje: wybór czy konieczność?!
Konkurs organizowany był przez Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów pod patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. Norberta Sczygiola oraz Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyaszczyka
Do konkursu przystąpili uczniowie 5 szkół ponadpodstawowych z Częstochowy oraz Wielunia. Na uwagę zasługuje fakt, że spośród prawie 20 prac, które wpłynęły na konkurs aż 6 prac było wykonanych przez uczniów klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z naukami technicznymi!
Prace konkursowe były oceniane przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzili
- Jarosław Huptyś – Dyrektor Produkcji i Techniki, Liberty Częstochowa,
- dr inż. Andrzej Stefanik – pracownik naukowy Wydziału,
- Justyna Owczarek – studentka Wydziału oraz przewodniczący Komisji
- prof. dr hab. inż. Sebastian Mróz – kierownik ds. rozwoju Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów.
Nagrody wręczyły
- dr hab. inż. Agata Dudek, prof. PCz – dziekan Wydziału oraz
- Anna Tymoshenko – kierownik Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy.
Laureatami konkursu zostali:
- Daria Trepke (1 miejsce) – Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie,
- Patryk Depczyński (2 miejsce) – Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie,
- Weronika Majchrzak (2 miejsce) – Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie oraz
- Michał Kuśmirek (3 miejsce) – Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie.
Przyznano również 3 wyróżnienia dla
- Piotra Małolepszego – Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie,
- Zuzanny Biryt – Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu oraz Kamila Kurczaka – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie.
Opiekunami wybranych Ambasadorów z ramienia Wydziału były dr inż. Karina Jagielska-Wiaderek, dr inż. Marzena Ogórek oraz dr Anna Przybył. Zadaniem Ambasadorów będzie reprezentowanie Wydziału w szkole oraz środowisku uczniów, inicjowanie i organizowanie wydarzenia promocyjne w szkole, promowanie aktualnej oferty edukacyjnej Wydziału wśród uczniów.
Wybrani Ambasadorowie zyskają możliwość współpracy z kadrą naukowców oraz biznesu, udział w badaniach naukowych realizowanych na wydziale, udział w spotkaniach, warsztatach, wycieczkach edukacyjnych, udział w stażach i praktykach przemysłowych, możliwość przystąpienia do Interaktywnej mapy współpracy z przemysłem, (https://mapa.wip.pcz.pl/map.html ), świetną atmosferę, grywalizację z nagrodami i wiele innych.
Po uroczystości wręczenia certyfikatów nasi Nowi Ambasadorzy mieli okazję spróbować swoich sił w prowadzeniu samodzielnych doświadczeń naukowych w laboratoriach Wydziału, w których odbyli zajęcia m.in. z pomiarów wielkości fizycznych, badań plastycznego kształtowania metali z wykorzystaniem fizycznego symulatora procesów Metalurgicznych Gleeble 3800 oraz badań właściwości materiałów.
Gratulujemy Laureatom!